O projektu
Možná vás to překvapí – tenhle projekt vznikl uprostřed hlubokých amazonských pralesů. S partou, jejíž část se podílí na Tradici v obrazech, jsme tehdy dokumentovali indiánský kmen Huoarani. Někde mezi všemi šlahouny divokých rostlin Václava Šilhu napadlo, že by se mohl věnovat nejen domorodcům z druhé strany zeměkoule, ale i těm našim. Z Karlovarska, Podještědí, horního Chodska, Táborska nebo třeba Doudlebska.
Inspiraci našel u svého oblíbeného amerického fotografa Edwarda S. Curtise, který koncem 19. století začal fotografovat mizející severoamerické indiánské kmeny. Jednoduché portrétní snímky, přirozený výraz ve tváři a neuvěřitelná hloubka pohledu – to všechno si přál otisknout také do fotografií tuzemských domorodců.
Tradice v obrazech se záměrně soustředí především na území Čech. Co se lidové kultury týče, jsou ve srovnání s Moravou takovou popelkou. Na místní kroje a zvyky se často zapomíná, přestože jsou nesmírně půvabné, plné příběhů a poselství.
Pro nápad se nadchl i OSA, z.s., který stojí nejen za vydáním knihy, ale současně celý projekt obohatil o interaktivitu v podobě libozvučných písní a tanců, které celkový zážitek bezesporu podpoří.